Usługi IT w czasach Covid-19

Aktualizacja: cze 20

Zmiana organizacji pracy jaką wymusiła pandemia uwypukliła zalety outsourcingu IT i są one dostrzegane przez coraz więcej przedsiębiorców.


Skoro zainteresowanie klientów usługami firm oferujących outsourcing IT rośnie, pozostaje jeszcze kwestia tego, jak dobrze wybrać zewnętrznego partnera. Na co zwrócić szczególną uwagę, poszukując dostawcy, który zadba o infrastrukturę IT całej firmy?


#TwojZewnetrzyDzialIT


“Pierwszym krokiem do udanej współpracy jest określenie swoich potrzeb i priorytetów.”

Ważna jest tu identyfikacja obszarów wymagających zewnętrznego wsparcia. Obok implementacji usług chmurowych czy kolokacji, zewnętrznemu partnerowi można przekazać zadanie integracji systemów i aplikacji lub całego działu IT #TwojZewnetrzyDzialIT Od potrzeb zależy dobór zewnętrznego partnera. Na kompleksowość oferty dostawcy usług outsourcingu IT warto zwrócić uwagę choćby po to, aby mieć pewność, że w perspektywie kolejnych lat nie będzie trzeba szukać nowego usługodawcy. Istotne są też umowa i wysokość kosztów. Kontrakt powinien zabezpieczać klienta i gwarantować mu pomóc w awaryjnych sytuacjach. Cena nie powinna być priorytetem. Wybór dostawcy usług IT nie jest sprawą oczywistą. Korzyści płynące z poświęcenia czasu, aby znaleźć najlepszego partnera są jednak kluczem do dalszego rozwoju. Jednocześnie, jak pokazał lockdown, współpraca z zaufanym dostawcą może zapewnić sprawne działanie firmy nawet w czasie kryzysu.


Techcroud - Twój zewnętrzny dział IT


1 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Własny informatyk czy outsourcing IT?

Outsourcing IT polega na przekazaniu obsługi informatycznej zewnętrznej firmie. Chodzi o możliwość korzystania z określonych usług informatycznych bez konieczności zatrudniania własnego specjalisty. Z